Читам, ових дана, изјаве бањалучких политичара о ЕУ и БРИКС-у...
Једни хвале ЕУ, а други БРИКС. Очигледно је да имају намјеру да изазову политичку подјелу у цијелој Републици Српској и да извуку политичку корист из те подјеле.
А реалност је таква да грађани Републике Српске ни у Европску унију ни у државе које су чланице БРИКСА-а, не могу без пасоша. Вјероватно никада неће ни моћи.
Много паметније би било да политичари из Бањалуке напрегну мождане вијуге и размисле како да из западног дијела Републике Српске, својим возилима, стигну у источни дио Републике Српске, а да то буде путем који је у власништву Републике Српске.
Један од мојих главних политичких циљева је, ако постанем предсједник Републике Српске, да Србима из Крајине обезбиједим управо такав пут до источног дијела Српске - пут који ће бити у власништву Републике Српске, а којим ће моћи безбједно да се возе, и у рату и у миру.
Међутим, то не могу постићи без већине њихових гласова и без моћних политичких савезника. А моћних држава које би нам могле бити прави савезници има и у ЕУ и у БРИКС-у.
(Доктор Драган Ђокановић, 21. 10. 2024)
Грађанин-бирач би, ако жели да доприносе напретку демократије у Републици Српској, смањењу криминала у политичким странкама и у Републици Српској, требало, прије неголи да свој глас некој странци или неком политичару, да се заинтересује за оно што најјасније осликава једну политичку странку, а то су политика странке и финансије странке.
Само је, након анализирања страначке политике и њених финансија, свјестан и заинтересован бирач у стању да се одговорно понаша на изборима и да свој глас да најбољим, најчеститијим и најодговорнијим кандидатима.
У начине финансирања политичких странака спадају:
1. Члaнaрине
2. Прилoзи физичких лицa
3. Прилoзи прaвних лицa
4. Прихoди oд имoвинe
5. Прихoди oд дoбити прeдузeћa у
влaсништву пoлитичкe стрaнкe
6. Прихoди oд пoклoнa
7. Прихoди из буџeтa
8. Прихoди oд прoпaгaндe
9. Oстaли прихoди
10. Кредити
(Доктор Драган Ђокановић, 13. 08. 2024)
Напомена: На фотографији је уплатница чланирине за Патриоте Српске
Крпељи су пауци. Имају осам ногу, округло тијело, и пречника су само неколико милиметара. Хране се крвљу животиња и људи. Приликом храњења њихова тијела се повећају.
Ако у крви животиња има бактерија, оне се преносе на крпеље. Крпељи их касније могу пренијети на људе. Један ујед крпеља може да изазове велики број различитих обољења. Крпељи преносе и паразите, вирусе...
Углавном су активни од марта до новембра. Има их у шумама, ливадама, парковима и вртовима; у грмљу, растињу, трави. На влажним и топлим мјестима, близу пјешачких стаза.
Закаче се на човјека док хода кроз високу траву, грмље, или док сједи у трави, поред грмља...
Када се крпељ закачи за човјека, дијеловима уста пробија кожу и у њу убацује цијев. Кроз ту цијев се храни крвљу све док се не напуни. На кожи може остати и до петнаест дана...
Крпељи могу да пренесу на човјека разне микроорганизме и проузрокују сљедеће болести: Крпељски менингоенцефалитис, Кримско-конгоанску хеморагијску грозницу, Борелиозе (повратна грозница, лајмска болест, еритема мигранс), Туларемију, Ерлихиозу, Бабезиозу, Рикециозу-Пјегаву грозницу...
Превенција болести које преносе крпељи:
- Избјегавање подручја богатих крпељима током љетних мјесеци (када је највећа активност крпеља);
- Примјена баријера ради смањења површине тијела која је изложена крпељима и спрјечавања контакта с крпељима (одjећа дугих рукава и дугих ногавица, уметање ногавица у чарапе или чизме);
- Током боравка у природи не носити одjећу од длакавих тканина (вуна, фланел) јер се за њу крпељ лакше закачи; не одлагати одjећу на траву и грмље; не провлачити се кроз ниско растиње;
- У природи носите одjећу свијетлих боја како би крпеља лакше уочили на одjећи и одмах уклонили;
- Кориштење одjеће и шаторског платна импрегнираног перметрином који одбија крпеље;
- Примјена репелената - материја које одбијају крпеље, а који се наносе на одjећу и обућу или директно на кожу (у облику стика, течности, спреја);
- Након сваког боравка у природи гдjе има крпеља обaвезно по доласку кући прегледати одjећу и тијело те уколико се наиђе на крпеља, одмах га уклонити.